Energia jest wszędzie wokół nas, trzeba tylko umiejętnie ją wykorzystać

Zapoznaj się z dokumentem PDF


Na ścieżce efektywności

Życie na Ziemi bez słońca nie byłoby możliwe. Ogrzewa ono zarówno atmosferę, jak i glebę. Pompa ciepła opracowana została w taki sposób, by wykorzystywać to naturalne ciepło i przy pomocy prądu elektrycznego, zamienić je w przytulne ciepło, dające się łatwo użyć do ogrzania domu i wody.

Wykorzystanie odnawialnego źródła energii przez pompy ciepła.

Osoby, które decydują się na pompę ciepła, nie tylko chronią własny portfel i nerwy, przed irytującymi i wciąż rosnącymi cenami węgla, gazu czy oleju, ale także dbają o środowisko naturalne, ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Funkcjonowanie pompy ciepła nie wymaga spalania żadnego paliwa, co sprawia, że nie jest potrzebny także żaden komin. Zwalnia to zatem także właścicieli z konieczności pamiętania o regularnie przeprowadzanych inspekcjach kominiarskich budynku.

Jedynym elementem niezbędnym do użytkowania pompy ciepła jest stały dostęp do instalacji elektrycznej. Prąd, w przeciwieństwie do opału, można zazwyczaj kupować w niższej cenie, na podstawie specjalnej taryfy proponowanej przez lokalnego dostawcę.

Pompy ciepła są zalecane w szczególności w przypadku nowopowstających, bądź odnawianych budynków, w których przeprowadzona została termomodernizacja. W ich przypadku bilans wykorzystanego prądu w stosunku do otrzymanej energii cieplnej okazuje się szczególnie korzystny.

Współczynnik wydajności cieplnej COP - wartość urządzenia

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ocenę efektywności urządzenia jest jego faktyczna moc, bądź energetyczna sprawność. Znamionową wartością w przypadku pompy ciepła jest tzw. współczynnik wydajności cieplnej, oznaczany skrótem COP (Coeffi cient Of Performence). Służy on do opisu proporcji pomiędzy energią cieplną, którą urządzenie wyprowadza, a niezbędną do doprowadzenia ilością energii elektrycznej w konkretnych warunkach panujących na zewnątrz (zgodnie z warunkami pomiaru wg. wymogów normy europejskiej EN 14511 lub EN 255, np.: A2/W35 = temperatura zewnętrzna 2°C, temperatura wody 35°C). Dzięki obliczeniu współczynnika COP możliwe jest porównanie ze sobą, na bazie obiektywnych przesłanek, konkurencyjnych urządzeń. Proponowane przez markę Wolf pompy ciepła charakteryzuje najwyższy możliwy współczynnik COP. Firma posiada ogromną i stale poszerzaną wiedzę oraz doświadczenie w obszarze nowoczesnych technologii, a stosowane w jej pompach elementy wytwarzane są przy zachowaniu bardzo rygorystycznych norm.

Roczny współczynnik efektywności energetycznej (JAZ)

Określa on proporcję pomiędzy energią cieplną, którą urządzenie wytwarza, a dostarczonym mu prądem, w skali roku i w odniesieniu do konkretnej nieruchomości, w której je zastosowano. Wysoki współczynnik JAZ oznaczać będzie wysoką faktyczną sprawność energetyczną pompy ciepła w Państwa budynku.

Jaką pompę ciepła powinienem zastosować?

Jak wybrać optymalną koncepcję ogrzewania?

1. Określenie właściwości budynku Chcąc dobrać najlepszy w Państwa konkretnym przypadku rodzaj pompy ciepła, należy w pierwszej kolejności określić wymagania konstrukcyjne:

 • Czy zewnętrzne przegrody budynku, a w tym także okna i drzwi zapewniają dostateczną termoizolację? Jakie są straty ciepła?
 • Czy istnieje możliwość wykonania w lokalizacji budynku odwiertu w gruncie, bądź, czy warunki geologiczne na działce zapewniają wystarczające warunki do zastosowania gruntowej pompy ciepła?

2. Określenie zapotrzebowania budynku na energię

Jaką moc powinna posiadać pompa ciepła, by zapewnić wystarczającą ilość energii?
Jaki jest metraż powierzchni, która będzie w przyszłości ogrzewana? Czy zamierzacie Państwo wykorzystywać pompę ciepła także do podgrzewania ciepłej wody?
Ile osób zamieszkuje, bądź będzie zamieszkiwać budynek?

3. Właściwy wybór pompy ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Jednym z najważniejszych pytań, na jakie musicie Państwo odpowiedzieć jest to, który typ okaże się w Waszym przypadku najodpowiedniejszy.
Czy powinniście zastosować pompę powietrzno-wodną czy solankowo-wodną? Czy istnieje możliwość przeprowadzenia montażu wewnątrz, czy też znacznie lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie urządzenia poza budynkiem? Czy będzie możliwe zintegrowanie pompy z innymi, istniejącymi albo dopiero planowanymi systemami obecnymi w ogrzewanym budynku?
Czy przewidywana i możliwa jest współpraca z innym (zainstalowanym już) Źródłem ciepła w budynku, podczas trwania sezonu charakteryzującego się największym zapotrzebowaniem na ciepło (tzw. praca biwalentna)?
Czy posiadacie Państwo, bądź planujecie w budynku zastosowanie instalacji solarnej?

4. Oferta naszej firmy

Jesteśmy rzetelną firmą posiadającą bardzo duże doświadczenie i profesjonalną wiedzę. Naszą siedzibą jest Województwo Pomorskie, dlatego to najczęściej na jego obszarze zapewniamy klientom kompleksowe wsparcie, konkurencyjne ceny i najwyższą jakość. Zapewniamy m.in.:

 • Serwis projektowy - zatrudnieni przez nas, kompetentni specjaliści, bez żadnych zobowiązań z Państwa strony, wykonają dla Was wstępny projekt instalacji, a dodatkowo określą oczekiwany optymalny współczynnik efektywności energetycznej sugerowanej Państwu, bądź wybranej przez Was pompy ciepła;
 • Współpracę z firmami wiertniczymi - w trakcie przeprowadzania instalacji, ściśle współpracujemy z profesjonalnymi firmami wiertniczymi, posiadającymi odpowiednie doświadczenie i mogącymi wykonać wszystkie niezbędne prace ziemne na obiekcie.

Wysokoefektywne pompy ciepła marki Wolf

Wyższa klasa efektywności

Marka Wolf oferuje jedenaście wariantów powietrzno-wodnych i solankowo-wodnych pomp ciepła w zakresie mocy od 6 do 16 kW.
Pompy powietrzno-wodne produkowane są z myślą o przeprowadzaniu montażu wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.
Solankowo-wodne pompy ciepła zasilają instalacje grzewcze temperaturą nawet 65oC.
Oprócz znakomitej wydajności, ważnymi atutami pomp ciepła marki Wolf jest bardzo niski poziom emisji hałasu, bardzo łatwy montaż i intuicyjna obsługa.

Sterowanie, magazynowanie, wspomaganie pracy

Dodatkowe funkcje realizowane przez pompy ciepła marki Wolf

Sterownik dla pomp ciepła firmy Wolf

Systemy oferowane przez markę Wolf, oprócz doskonałych parametrów technicznych wyznaczają także nowe standardy w zakresie intuicyjności obsługi.
Pompy ciepła dużej mocy solankowo-wodne i powietrzno-wodne mogą współpracować ze specjalnym, dedykowanym sterownikiem. Nadaje się on do zamontowania w dowolnym miejscu na ścianie, a z pompą łączony jest za pomocą specjalnej wtyczki „Wolf Easy Connect System”. Instalacja elektryczna, a także ustawienie wszystkich parametrów pracy pompy ciepła dokonywana jest za pomocą przejrzystego interfejsu sterownika. W porównaniu do konkurencyjnych urządzeń, jest to ogromne ułatwienie montażu, uruchomienia i regulacji pompy w obiekcie.

Możliwości sterownika pompy ciepła firmy Wolf

Sterownik pompy Ciepła marki Wolf może realizować wiele zintegrowanych ze sobą funkcji o charakterze regulacyjnym. Są to między innymi: regulacja pogodowa (w funkcji temperatury zewnętrznej), z użyciem modułu obsługowego „BM”, a także regulacja obiegu grzewczego z zaworem mieszającym oraz pełna regulacja obiegu grzewczego w układzie przygotowania ciepłej wody. Sterownik może także regulować działanie instalacji solarnej marki Wolf. Wszelkiego rodzaju usterki, czy stany awaryjne sygnalizowane są za pomocą specjalnego sygnału akustycznego. Dzięki funkcji Low-Power-Modus możliwe staje się zaoszczędzenie nawet 60% energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompę ciepła w stanie gotowości.

Zasobniki

Pompy o dużej mocy, a także inne, wymagają przechowywania i buforowania ciepła na potrzeby zachowania komfortu cieplnego w budynku oraz podgrzewania wody, dlatego marka Wolf oferuje bogaty wybór zasobników. Dzięki dużej różnorodności asortymentu w tym zakresie, możliwe jest optymalne dopasowanie zasobnika do własnych, unikalnych potrzeb.
Proponowane zasobniki doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku starszego, jak i nowego budownictwa, a także instalacji wspomaganych przez systemy solarne, oraz pozbawione tego wspomagania, w przypadku pracy pompy monowalentnej i biwalentnej (pompa ciepła wspierana przez inne systemy). By zapewnić maksymalną efektywność energetyczną, należy starannie dobrać odpowiedni zasobnik.
Również w kwestii lokalizacji instalacji, pompy ciepła wykazują daleko idącą elastyczność. W szczególności solankowo-wodne pompy ciepła, odznaczając się małymi gabarytami i możliwością odrębnego montażu urządzeń do wytwarzania oraz akumulacji ciepła pozwalają zlokalizować się nawet w bardzo niewielkich pomieszczeniach.

Solankowo-wodne pompy ciepła BWS-1 o mocy: 6, 8, 10, 12, 16 kW oraz centrale cieplne BWS-1 o mocy: 6, 8,10 kW

Solankowo-wodne pompy ciepła - innowacyjne rozwiązanie dla nowego i starszego budownictwa

Znakomita wydajność energetyczna

Solankowo-wodne pompy ciepła marki Wolf zapewniają wydajność cieplną COP nawet do 4,7/5,0 (przy B0/W35, wg norm EN 14511/EN 255). Czyni to z nich najefektywniejsze urządzenia tego rodzaju w swojej klasie. Jest to rezultatem zastosowania w konstrukcji wyłącznie najwyższej jakości elementów, odznaczających się najwyższym stopniem sprawności energetycznej.

Te pompy ciepła dużej mocy pracują w sposób monowalentny, a zatem pokrywają całe zapotrzebowanie na energię cieplną w danym budynku. Sprawia to, że przestaje być konieczne używanie innego, dodatkowego źródła ciepła. Temperatura zasilania obiegu osiąga wartość do 63oC, co sprawia że nawet podczas zimnych dni, w pomieszczeniach zachowany zostaje przyjemny komfort cieplny. W trakcie szczytowego zapotrzebowania na ciepło (zimą), może zostać dołączone elektroniczne dodatkowe ogrzewanie charakteryzujące się mocą w zakresie 1-6 kW.

Kontrola efektywności energetycznej

Zintegrowany z pompą licznik został wyposażony w funkcję ciągłego monitorowania zużycia energii. Możliwy jest także pomiar współczynnika JAZ, co pozwala na kontrolę efektywności energetycznej w długim okresie. Mając na uwadze oszczędność potrzebnego do montażu pompy miejsca, zadbano o to, by wszystkie elementy zachowały możliwie kompaktowe gabaryty, oraz żeby cała instalacja posiadała modułową konstrukcję. Sprawia to, że urządzenia mogą być ułożone obok siebie, bądź jeden na drugim.

Solankowo-wodna centrala cieplna BWS-1

 • Nadaje się do stosowania zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie;
 • Odznacza się znakomitą efektywnością energetyczną (współczynnik COP do 5);
 • Indywidualnie dopasowywany sposób ustawienia (obok siebie, bądź jeden na drugim);
 • Zakresy mocy 6, 8 i 10kW;
 • Kompleksowe rozwiązanie, kompaktowa konstrukcja;

Pompa ciepła BWS-1

 • Nadaje się do stosowania w starych, jak i dopiero powstających budynkach;
 • Niezwykle kompaktowa konstrukcja (600 x 710 x 650 mm – szer. x wys. x głęb.)
 • Zakresy mocy: 6, 8, 10, 12 i 16 kW;
 • Pełna kompatybilność z instalacją solarną marki Wolf;

Powietrzno-wodne pompy ciepła BWL-1 do montażu zewnętrznego lub wewnętrznego

Powietrzno-wodne pompy ciepła– bezgłośne przenoszenie ciepła bezpośrednio z powietrza

Najprostszy sposób ogrzewania

Podobnie jak modele solankowo-wodne, również powietrzno-wodne pompy ciepła marki Wolf odznaczają się doskonałym współczynnikiem COP, który to określa wydajność cieplną tych urządzeń na poziomie do 3,8 lub 4,0 (przy A2/W25 (wg norm EN 14511/EN 255). Minimalnie niższa wartość COP dla pomp powietrzno-wodnych, w porównaniu z solankowo-wodnymi wynika z tego, że temperatura powietrza zazwyczaj jest niższa od temperatury gruntu.

Montaż powietrzno-wodnej pompy ciepła przebiega w bardzo prosty sposób. Nie jest konieczne wykonywanie wierceń w gruncie, układanie poziomych kolektorów gruntowych, czy np. doprowadzanie przyłączy odpowiedzialnych za dostarczanie paliwa (jak w przypadku innych źródeł ciepła).

Jednym z atutów pomp ciepła BWL-1 jest bardzo niski stopień emisji hałasu. Jest to efekt zastosowania specjalnej sprężarki obiegu roboczego, posiadającej podwójne odprzężenie drgań. Zastosowane wentylatory powietrza również są bardzo ciche, a ich bezstopniowa regulacja wpływa na energooszczędność całej instalacji. Każda pompa ciepła wyposażona została w ciągłą obudowę, dzięki której zapewniona jest należyta izolacja, zarówno akustyczna, jak i cieplna. Specjalny system łagodnego startu zapewnia niemal bezdźwięczne uruchomienie urządzenia. Ciśnienie akustyczne dźwięków w odległości 10 m od urządzenia wynosi zaledwie <29dB.

Elastyczna praca, zapewnienie komfortu cieplnego

Gdy temperatura na zewnątrz budynku wynosi 5oC, temperatura na zasilaniu instalacji grzewczej osiąga nawet 63oC. Pozwala to zapewnić w mieszkaniu przyjemną temperaturę. Jako standardowe wyposażenie pompa ciepła BWL-1 posiada całkowicie elektroniczny układ dodatkowego ogrzewania. Moc grzałki podlega łatwej regulacji i w zależności od zapotrzebowania może wynosić od 1 do 6kW. Producent udostępnił możliwość nastawienia mocy szczytowej oraz realizacji funkcji pracy awaryjnej, jak i suszenia jastrychu. Kanał wydmuchowy powietrza, gdy pompa zlokalizowana jest w budynku, zamontowany może być dowolnie – z lewej, bądź prawej strony urządzenia. W ramach dodatkowego wyposażenia możliwe jest także zamówienie elastycznych kanałów powietrznych dla wydmuchu powietrza pompy ciepła. Dzięki specyficznej konstrukcji urządzenia da się zainstalować je w narożniku pomieszczenia, co znacząco wpływa na oszczędność miejsca.

Pompa ciepła BWL-1 posiada ponadto specjalny cyfrowy wyświetlacz, prezentujący operatorowi wszystkie istotne informacje dotyczące ważnych parametrów pracy i ustawień urządzenia (m.in. wskazania stanu urządzeń, ciśnienia w instalacji, wielkości produkcji energii).

Ponieważ ilość zastosowanego w pompie środka chłodniczego nie przekracza 6 kg, nie jest konieczne spełnianie europejskiej normy EG 842/2006 poprzez przeprowadzanie corocznych, kłopotliwych kontroli. Hermetycznie zamknięty w trakcie produkcji obieg chłodniczy, pozwala na zainstalowanie i uruchomienie urządzenia przez firmę instalacyjną zajmującą się ogrzewnictwem, nie jest potrzebna pomoc przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w chłodnictwie. Jako czynnik roboczy wykorzystany został w obiegu zupełnie bezpieczny środek chłodniczy R407C, który jest pozbawiony związków chloro- i fluoropochodnych).

Pompy ciepła: BWL-1-I do montażu wewnątrz budynku / BWL-1-A do montażu na zewnątrz budynku

 • Łatwa instalacja
 • Znakomita wydajność energetyczna urządzenia, współczynnik COP = 4,0
 • Niemal bezdźwięczna praca
 • Zakresy mocy: 8, 10, 12 kW
 • Idealna możliwość współpracy z instalacją solarną firmy Wolf



















© 2008 - 2019 euroNetmark dla ZDROWE DOMY PL
szkolenia Gdynia statystyka